Русский | English

Автодор в Твиттере    Автодор В Контакте    Автодор В Инстаграм    Автодор в Фейсбук
Wednesday, 28 June 2017

Avtodor Will Start BCL From Qualification Round

The Board of Basketball Champions League has announced the aprroved list of participants for the 2017-2018 season. Avtodor will start playing in the competition from Qualification Round 1 to tip-off on 19th September 2017.


56 teams are going to take part in the 2017-2018 Basketball Champions League including 21 current national champions. Russia will be represented in the competition by Avtodor Saratov, Enisey Krasnoyarks region and BC Nizhny Novgorod.

Avtodor is required to win three (3) Qualification Rounds in order to advance to the BCL Regular Season that is going to start on 10th October 2017. Our opponents in the first Qualification Round will be one of the following teams:
Benfica Lisbon (Portugal)
Bosna Royal Sarajevo (Bosnia and Herzegovina)
Dinamo Tbilisi (Georgia)
Divina Seguros Joventut Badalona (Spain)
Donar Groningen (Netherlands)
Kalev Kramo Tallinn (Estonia)
Kapfenberg Bulls (Austria)
Karposh Sokoli Skopje (Macedonia)
Keravnos Nicosia (Cyprus)
BC Luleå (Sweden)
MHP Riesen Ludwigsburg (Germany)
Sigal Pristina (Kosovo)
Telenet Antwerp Giants (Belgium)
Tsmoki Minsk (Belarus)
Vytautas Prienai (Lithuania)

The winner of each Qualification round's pair will be determined by the sum of points in two games (home and away). The games of the first round are to be played on 19th and 21st September 2017, second round - 24th and 26th September, third round - 29th September and 2nd October 2017. The Draw of the Basketball Champions League Qualification rounds and Regular season will be held on Tuesday, 11th July 2017, in the House of Basketball in Switzerland.

Teams directly qualified to the Qualification Round 2:
Nizhny Novgorod (Russia)
Alba Fehervar (Hungary)
Bakken Bears Aarhus (Denmark)
Budivelnyk Kiev (Ukraine)
Kataja Basket Joensuu (Finland)
Mornar Bar (Montenegro)
PBC Lukoil Academic Sofia (Bulgaria)
U-BT Cluj Napoca (Romania)

Teams directly qualified to the Qualification Round 3:
Basic-Fit Brussels (Belgium)
Juventus Utena (Lithuania)
Movistar Estudiantes (Spain)
Nanterre 92 (France)
Orlandina Basket Capo D'Orlando (Italy)
Pinar Karsiyaka Izmir (Turkey)
Rosa Radom (Poland)
Telekom Baskets Bonn (Germany)

REGULAR SEASON (teams directly qualified to the group stage):
AEK Athens (Greece)
Aris Thessaloniki (Greece)
medi Bayreuth (Germany)
Banvit Bandirma (Turkey)
Besiktas Sompo Japan Istanbul (Turkey)
Ventspils (Latvia)
Gaziantep (Turkey)
Dinamo Sassari (Italy)
Enisey Krasnoyarsk region (Russia)
Stelmet Ziolona Gora (Poland)
AS Monaco (France)
UCAM Murcia (Spain)
Neprunas Klaipeda (Lithuania)
ČEZ Basketball Nymburk (Czech republic)
Olimpija Ljubljana (Slovenia)
EWE Baskets Oldenburg (Germany)
BC Oostende (Belgium)
Sidigas Avellino (Italy)
PAOK Thessaloniki (Greece)
SIG Strasbourg (France)
Iberostar Tenerife (Spain)
Umana Reyer Venezia (Italy)
Hapoel Holon (Israel)
Elan Chalon (France)

       Единая Лига ВТБ Лига чемпионов Лига чемпионов       
ФосАгро       
 
Нижневолжский коммерческий банк      Тореко             
 
            
 

Разработано jtemplate модули Joomla